Ktoré environmentálne faktory podporujú lupiny a ako sa im možno vyhnúť

Prostredie v ktorom žijeme nás ovplyvňuje. Má výrazný vplyv aj na naše zdravia. V prípade lupín, ktoré sú najčastejšie spôsobené kvasinkovou hubou nazývanou Malassezia furfur, môže byť znečistené životné prostredie rizikové, nakoľko podporuje ich rast a množenie.

Aké sú tieto vonkajšie vplyvy?

  •  Znečistenie vzduchu

  • Extrémne poveternostné podmienky

  • Nízka vlhkosť vzduchu

  • Nosenie klobúka alebo šatky okolo hlavy

  • Použitie určitých prípravkov na starostlivosť o vlasy a stylingových výrobkov

Niektoré z týchto vonkajších vplyvov vieme sami ovplyvniť.  Môžeme sa rozhodnúť, ktoré prípravky na starostlivosť o vlasy používame. Nevieme však ovplyvniť počasie. Môžeme sa chrániť len sami.

Vyhnite sa podráždeniu pokožky hlavy

Vonkajšie faktory ovplyvňujú a podporujú lupiny - každý svojím vlastným spôsobom.

Znečistenie vzduchu

Znečistenie ovzdušia môže podporovať lupiny. Ľudia vo veľkých mestách to určite poznajú. Vzduch je plný výfukových plynov, čo sťažuje nielen dýchanie. Nie je to dobré ani pre kožu. Koža dostane menej vitamínu E, ktorý chráni pokožku. Znečisťovanie ovzdušia môže tiež dráždiť pokožku hlavy. Možné následky: svrbenie a zápal pokožky hlavy a lupiny. Nie sme však vystavení len znečisteniu ovzdušia vonku. Vedci zistili, škodlivé plyny, ako je formaldehyd sa vyskytuje aj v interiéroch. Vedecké štúdie ukazujú, že hladina formaldehydu vo vzduchu môže vzrásť, ak sa v miestnosti veľa fajčí. Účinná látka 2% ketokonazol v prípravku Nizoral® znižuje nepríjemné začervenanie a zmierňuje svrbenie pokožky hlavy.

Extrémne poveternostné podmienky

Nadmerné teplo v lete spôsobuje, že v dôsledku veľkého potenia pokožka hlavy trpí. Teplo prospieva množeniu kvasiniek, ktoré spôsobujú nekontrolovateľný rast lupín.

Suchý vzduch

Veľmi suchý vzduch nie je vhodný pre našu pokožku. To sa prejavuje najmä v zime, v silne vykurovaných miestnostiach. Naša koža sa stáva suchou. Pri vyšších teplotách sa viac potíme. Pokožka hlavy produkuje viac mazu, ktorý tvorí ideálnu živnú pôdu pre kvasinkové huby, ktoré spôsobujú lupiny.

Čiapka, klobúk alebo šatka

V zime chceme aby nám bolo príjemne teplo. Predtým, než ideme von, sa najprv oblečieme - vrstvu po vrstve. Samozrejme, nemala by chýbať ani pokrývka hlavy, čiapka, klobúk alebo šatka. Avšak, takáto "výstroj" má nevýhodu: bráni nás síce pred chladom, ale na druhej strane teplota na pokožke hlavy stúpa. Výsledok - pot, ktorý vytvára dokonalú živnú pôdu pre Malassezia furfur, kvasinkovú hubu, ktorá spôsobuje lupiny. Nizoral® potláča nadmerný rast huby. Týmto spôsobom sa minimalizuje tvorba lupín.

 

Použitie stylingových prípravkov na starostlivosť a úpravu vlasov

Každý chce mať krásne vlasy. Na zachovanie účesu používame tužidlo, lak na vlasy alebo gél. Niekedy to ale preháňame a používame vlasové prípravky príliš často, príliš veľa alebo nesprávny typ. Najmä citlivá pokožka hlavy okamžite reaguje. Je podráždená, čo môže viesť k lupinám. Nizoral® má úplne iný účinok. Obsahuje účinnú látku 2% ketokonazol. Nizoral® je obzvlášť šetrný k vlasom. Okrem prevencie lupín je účinný aj proti svrbeniu a začervenaniu.

Dajte zbohom lupinám

Nizoral® lieči príčiny lupín, nie len symptómy.