Lupiny nie sú len kozmetickým problémom

Príčiny lupín sú rôzne. Citlivá pokožka hlavy môže reagovať na vlasové prípravky, výživu alebo hormonálne a sezónne zmeny. Príčinou môžu byť aj rôzne kožné ochorenia.

Lupiny

Čo sú "normálne" lupiny?

Lupiny odumreté kožné bunky, ktoré sa zhlukujú s kožným mazom a vytvárajú biele až žltkasté vločky. Mazové žľazy má každý človek. Tieto žľazy produkujú tuky. Keď tieto tuky dosiahnu povrch kože, nazývajú sa maz (zmes tukov a proteínov). Maz je hladký, lesklý a odpudzuje vodu. Chráni pred dehydratáciou. Lupiny možno nájsť na pokožke hlavy takmer u každého človeka, pretože naša koža sa neustále obnovuje tým, že sa zbavuje starých odumretých buniek kože. Keď tieto prichádzajú do styku s kožným mazom, stávajú sa viditeľnými ako kožné vločky.

Huby/kvasinky

Malassezia furfur

Malassezia je rod húb (kvasinkové huby). Prirodzene sa vyskytujú na povrchu kože ľudí a zvierat. Jedným z týchto druhov húb je Malassezia furfur. Huba potrebuje na rast tuk. Preto rada žije na mazovej pokožke a chlpatých oblastiach tela ako sú:

- pokožka hlavy
- pokožka tváre
- hrudník a chrbát

Koncentrácia okolo 46% huby na pokožke hlavy je úplne normálna a nie je škodlivá. Ak sa však huba vymyká kontrole (až do 74%), môže vyvolať lupiny. Pri viac ako 83% môže spôsobiť kožné ochorenia.

Dermatitída

Seboroická dermatitída

O seboroickej dermatitída hovoríme vtedy, keď dochádza k silnému napadnutiu kože, kvasinke podobnou hubou Malassezia furfur. Nazýva sa tiež seboroický ekzém. Dobrá správa: seboroická dermatitída nie je nákazlivá.

Až 50% svetovej populácie trpí lupinami. Je to jedno z najčastejších kožných ochorení na celom svete. Lupiny a seboroická dermatitída môžu byť pre postihnutých veľmi obťažujúce. A musí sa s ním zaobchádzať správnymi prostriedkami.

Seboroická dermatitída a lupiny sa často vyskytujú na hlave a tvári, ale môžu postihnúť aj iné časti tela. Postihnuté osoby trpia viac v zime ako v lete. Na liečbu sa odporúčajú antimykotiká.

Ako rozpoznať seboroickú dermatitídu?

  • Viditeľné žltkasté a mastné ložiská zrohovatenej kože.
  • Niekedy je koža v postihnutých oblastiach načervenalá.
  • Koža často páli a / alebo svrbí.

Existujú však aj iné kožné poruchy, ktoré vyzerajú podobne, ale majú iné príčiny. Patrí medzi ne psoriáza alebo neurodermatitída (atopická dermatitída). Pre správnu diagnózu navštívte svojho dermatológa.

Koža

Tinea Versicolor (Pityriasis versicolor)

Huba kvasiniek Malassezia je pôvodcom tinea versicolor (pityriasis versicolor). Najčastejšou príčinou je Malassezia furfur. Bežné príznaky ochorenia sú:

  • spočiatku malé, neskôr väčšie, okrúhle až oválne škvrny na koži
  •  škvrny v rôznych odtieňoch červenej (ružová, hnedá, červená, čierna)
  • postihnuté oblasti kože sú výrazne svetlejšie ako okolitá zdravá koža alebo dokonca bez pigmentácie (pityriasis versicolor alba)
  • koža je v postihnutých oblastiach mierne opuchnutá, ale svrbenie sa vyskytuje len zriedka a ak áno, len mierne.

Čo pomáha? Antifungálne prípravky sú obzvlášť úspešné pri akútnej terapii. Škvrny na postihnutých oblastiach sú však často viditeľné aj niekoľko mesiacov po liečbe. Liečba by mala pokračovať ako preventívne opatrenie aj po zahojení.

Ako fungujú antimykotiká?

Antimykotiká eliminujú príčiny chorôb. Ak je pokožka hlavy nadmerne kolonizovaná kvasinkovou hubou Malassezia furfur, ukázala sa ako zvlášť vhodná účinná látka ketokonazol 2%. Poškodzuje bunkovú membránu huby. 2% ketoconazol  tak bojuje s jeho nadmerným rastom a minimalizuje tvorbu lupín. Účinok trvá až dva týždne po aplikácii.

Informácia

Antimykotiká sú lieky používané na boj proti rastu húb. Antimykotiká pozostávajú z antimikrobiálnych látok, ktoré bránia rastu húb alebo kvasiniek. Preto sa antimykotiká používajú na účinnú liečbu plesňových ochorení (mykózy). Antimikrobiálne látky sú chemikálie, ktoré znižujú alebo zabíjajú mikroorganizmy. Okrem antimykotík, to zahŕňa antibiotiká na boj proti baktériám, rovnako ako všetky dezinfekčné prostriedky.

Dajte zbohom lupinám

Nizoral® obsahuje účinnú látku ketokonazol 2%. Efektívne bojuje proti lupinám, je obzvlášť šetrný k vlasom a je účinný proti svrbeniu a začervenaniu (erytém).