Môže to vyzerať ako lupiny, ale lupiny to nie sú

Niektoré kožné ochorenia ako lupiny a seboroická dermatitída sú spôsobené hlavne kvasinkovou hubou Malassezia furfur. Tieto ochorenia sa môžu liečiť liekom Nizoral®, ktorý obsahuje 2% ketokonazol. Olupovanie kože ale môže nastať aj v iných prípadoch, ako sú napr.:
Spálenie od slnka, zamorenie všami, atopická dermatitída (neurodermatitída) a psoriáza

Príliš ste sa opálili?

Nikdy nechoďte na pláž, na výlet do hôr alebo dokonca len do mesta aby ste si kúpili zmrzlinu, bez použitia opaľovacieho prípravku. Vyhnite sa poludňajšiemu slnku. Na obmedzenie slnečného žiarenia používajte klobúk a vhodný odev. V jarných mesiacoch vystavujte kožu slnečným lúčom opatrne v nižších dávkach. Tieto argumenty všetci poznáme. Napriek tomu sa spálenie pri opaľovaní vyskytuje príliš často. Slnečné ultrafialové lúče môžu poškodiť našu pokožku. Výsledok vyzerá ako skutočné popáleniny: koža je červená, opuchnutá, svrbivá a bolestivá. Po niekoľkých dňoch sa koža začína šúpať typickým striebristo bielym šupinatým spôsobom. Tieto šupinky však nie sú lupiny. Poškodená koža sa takto sama prirodzene obnovuje a zbavuje sa poškodených buniek kože.

 

Keď nabudúce pôjdete na slnko, nezabudnite:

  • použite dostatok opaľovacieho krému

  • hlavu si pred slnkom chráňte vhodnou pokrývkou

  • vyhnite sa poludňajšiemu slnku

  • noste vhodný odev

  • dajte svojmu telu čas, aby sa postupne prispôsobilo intenzite slnka

Pomoc vši!

S deťmi, ktoré navštevujú materskú školu alebo školu, je to len otázkou času, kedy príde na pretras téma "vši". Niektorí majú to šťastie, že sa s touto nákazou nestretnú, iní pravidelne "problém vši" musia riešiť. Dôvod, prečo zostáva nejasný. Vši vždy žili medzi ľuďmi a nemajú nič spoločné s osobnou hygienou. Hanba a výčitka teda nie sú namieste.

Akonáhle voš dospeje, dokáže sa plaziť od hlavy k hlave. Detské vlasové pramene poskytujú perfektný spôsob prenosu - najmä ak sa deti hrajú bok po boku. Samička vši kladie vajíčka na jednotlivé pramene vlasov v blízkosti pokožky hlavy. Keď sa vyliahne ďalšia generácia vší, prázdne vaječné škrupiny na vlasoch ostávajú. Tieto hnedasto sivé škrupiny môžu vyzerať ako lupiny.

Tam, kde je jedna voš, sú aj ďalšie - zvyčajne na hlavách iných ľudí.V prípade podozrenia z napadnutia všami je kľúčová rýchla akcia: malo by sa to okamžite nahlásiť (škôlka, škola, okruh priateľov).  Týmto spôsobom môžu ostatní rodičia alebo priatelia konať rýchlo. Prípravky na vši sú bezpečné a dokážu zastaviť zamorenie rýchlo a účinne.

 

Atopická dermatitída

Prípady atopickej dermatitídy (neurodermatitídy) sa v posledných rokoch prudko zvýšili. V dnešnej dobe, je to jedno z najbežnejších detských ochorení. Neurodermatitída nie je nákazlivá. Je však chronická (= trvalá) alebo sa opakuje. Vedci zatiaľ nedokážu určiť príčiny atopickej dermatitídy. Majú podozrenie na súhru genetických podmienok, imunologických zmien a vplyv životného prostredia.

Pri atopickej dermatitíde viditeľná časť našej kože (stratum corneum),nemôže riadne plniť svoju ochrannú bariérovú funkciu. Zápalové reakcie pokožku poškodzujú .Možná príčina: nedostatok konkrétneho proteínu (filaggrínu), ktorý je rozhodujúci pre udržanie vyváženej vlhkosti pokožky. Poškodená, suchá koža tiež stráca prirodzenú obranyschopnosť.

Koža s oblasťami atopickej dermatitídy je citlivá, suchá a často začervenalá. Postihnuté oblasti sú aj veľmi svrbivé. Škrabanie, ktoré nasleduje, ničí pokožku. Zapálená koža sa stáva hrubšou a začina sa olupovať. Ako dlho ľudia zvyčajne trpia atopickou dermatitídou? Z veľkej časti to závisí od toho, kedy ochorenie prepuklo. U detí, u ktorých sa objaví v prvom roku života, ochorenie vymizne približne vo veku 3 rokov. Osem z desiatich detí, u ktorých sa choroba prejaví vo veku od dvoch do piatich rokov sú asymptomatické po desiatich rokoch. Dospelí majú atopickú dermatitídu zriedkavejšie, ale ak áno, je závažnejšia ako u detí.

Psoriáza: Poškodenie tela a duše

Pacienti s psoriázou často trpia mnohými spôsobmi. Svrbenie je nielen bolestivé, často sa vyskytuje hlavne v noci, čím narúša spánok, ochorenie môže byť aj psychickou záťažou. Mnoho ľudí s ekzémom sa hanbí za vzhľad svojej kože. Skúsený pediater alebo dermatológ však vie poskytnúť pacientom informácie a vhodné možnosti liečby.

Psoriáza (psoriasis vulgaris) nie je nákazlivá. Je to primárne genetický (dedičný) stav. Ešte nie sú žiadne presvedčivé výsledky o tom, čo spôsobuje ochorenie. Psoriáza je chronické kožné ochorenie, charakteristické nadmernou tvorbou a následnou obnovou kožných buniek. Ochorenie postihuje najmä lakte, kolená, chodidlá, ako aj vlasovú časť kože a nechty. Až tretina ľudí s psoriázou má, alebo sa u nich rozvinie psoriatická artritída, pri ktorej postihnutie kĺbov spôsobuje invalidizujúcu bolesť, stuhnutosť a nezvratné poškodenie kĺbov. 
Psoriáza patrí medzi autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Môže sa prejaviť v akomkoľvek veku. Najčastejšie sa po prvýkrát objaví medzi 15. až 35. rokom života.

 

Ľudia s psoriázou často trpia aj psychickými problémami: choroba nespôsobuje len svrbenie a nepohodlie. Postihnuté osoby sa pravidelne stretávajú s odmietnutím a vylúčením v každodennom živote, pretože ich stav je viditeľný a okolie sa často od týchto ľudí dištancuje. Okrem toho, psoriáza nie je len kožná porucha. Môže sa tiež šíriť do kĺbov a iných orgánov. Ak si myslíte, že by ste mohli trpieť psoriázou, obráťte sa na dermatológa. Dokáže presne diagnostikovať chorobu, predpísať vhodné lieky a poskytnúť poradenstvo o potrebnej starostlivosti a dodatočnej podpore.